Czego używam do decu | Materials I use for decoupage


Chciałabym pokazać Wam jakie farby, kleje, lakiery i inne cuda niewidy służą mi do decoupage.

Kiedy stawialam pierwsze kroki w decu, wszelkie artykuły tego typu były dla mnie bardzo przydatne, więc może i mój ułatwi komuś życie.


  Lakier akrylowy Chemstal

Pozostał mi po malowaniu listew przypodłogowych, nie kupowałam go z zamysłem decoupage.
Lakier jest jak najbardziej w porządku, zaletą jest dostępność w bardzo małych objętościach (ja miałam 0,2 litra), tani, na opakowaniu nie ma informacji o wykończeniu, ale jeśli dobrze pamiętam jest świecący.
  Klej z werniksem Penart

Pierwszy klej do decu, z jakim się zetknęłam i bardzo przypadł mi do gustu. Pewnie kupię go znów, jak tylko będę potrzebować kleju. Ładnie kleił, nie rozrywał serwetek, nie tworzyły się zmarszczki, ale oczywiście duże znaczenie ma też pędzel, koniecznie musi być szeroki i syntetyczny.


  Wikol

Skoro można kleić tanim jak barszcz wikolem, to oczywiście też musiałam spróbować. Jednak u mnie wikol okazał się być niewypałem. Oczywiście rozwodniłam go najpierw, ale wszystkie serwetki mi się darły, o przyklejaniu większych wzorów nie było mowy. Żeby go najzwyczajniej w świecie nie wyrzucić do kosza, kleiłam tylko malutkie wzorki. Być może zrobię jeszcze jedno podejście z inną proporcją kleju i wody, ale jak na razie jestem zrażona.  Lakier akrylowy Colorit

Szukałam w markecie budowlanym lakieru matowego, ale niestety musiałam chwilowo zadowolić się półmatem. Jednak to wykończenie bardzo mi się spodobało. Ogólnie bardzo polubiłam się z tym lakierem, ale oczywiście nie jest to typowy produkt do decoupage, więc puszka o dość duża objętości nie jest zbyt praktyczna jeśli się jąwielokrotnie otwiera i zamyka. "Obrosła" lakierem na brzegach i obecnie musze się natrudzić żeby ją zamknąć. Myślę, że niegłupim pomysłem byłoby przelanie lakieru w mniejszy pojemnik. Klej satynowy Decopatch

Biały klej do decu, na bazie wydy, szybkoschnący, bezzapachowy, także do tkanin, dostępny w Empikach. Cena regularna za 300g w to 39.99.
Jak dla mnie klej odrobinkę za gęsty, dodawałam do niego troszkę wody. Klej jest w porządku, ale z niewytłumaczalnych powodów wolałam jednak ten z Penart'u.
;)